ضخامت لایه چیست؟

در تاریخ 1396-12-15 منتشر گردیده

همانطور که میدانید، پرینتر سه بعدی، قطعه را با قرار دادن لایه های متعدد روی هم تشکیل می دهد. هرقدر این لایه ها نازک تر باشند، قطعه ی پرینت شده با کیفیت تر و به مدل سه بعدی آن شبیه تر خواهد بود. اما در عین حال با کمتر شدن ضخامت لایه ها، مدت زمان پرینت افزایش قابل توجهی خواهد داشت و در نتیجه قیمت قطعه ی پرینت شده نیز، بیشتر خواهد بود.


هرچند ضخامت لایه به تنهایی بیانگر کیفیت پرینت نیست و عواملی همچون دقت محور های حرکتی، سرعت پرینتر و دمای نازل نیز در دقت مدل تاثیر خواهند داشت، اما ضخامت لایه، یکی از پارامتر های تاثیر گذار روی مدل نهایی می باشد.


ضخامت لایه در FDM


معمولا ضخامت لایه برای پرینتر هایFDM ، مقداری است بین 0.05 میلیمتر و 0.5 میلمیتر که در جدول زیر مدت زمان حدودی پرینت یک مکعب تو خالی یکسان (با ابعاد 7*7*7 سانتیمتر) با ضخامت لایه های متفاوت نمایش داده شده است:
ضخامت لایه (میلیمتر)مدت زمان پرینت مکعب (ساعت)0.05 (جزئیات بالا)30:000.1 (خوب)15:000.2 (عالی)5:000.3 (معمولی)2:300.4 (قطعات بزرگ و زمانبر)1:300.5 (قطعات بزرگ و زمانبر)1:00مشتریان Online 3D Print می توانند با توجه به نیاز و بودجه ی مورد نظرشان، ضخامت لایه قطعه ی خود را برای پرینت انتخاب کنند.


ضخامت لایه در DLP


در پرینتر هایی با تکنولوژی DLP، معمولا ضخامت لایه مقداری است بین 0.05 میلیمتر تا 0.1 میلیتر. و به دلیل اینکه زمان پرینت در این نوع پرینتر ها بسیار کم تر از انواع FDM است، ضخامت لایه تاثیری در قیمت قطعه های پرینت شده ندارد.


در مجموعه ی ما، ضخامت لایه های دستگاه DLP، بر روی 50 میکرون ثابت شده اند و با بهترین کیفیت ممکن نمونه سازی DLP انجام می شود.


ضخامت لایه در SLS


در این تکنولوژی پرینت هم، ضخامت لایه پرینتی معمولا روی عددی بین 0.02 میلیمتر تا 0.1 میلیمتر فیکس شده است و امکان تغییر ندارد.

نمایش تصویر