محققان با برنامه های پزشکی در نخستین آزمایشگاه Print Microfluidics

در تاریخ 1396-05-28 منتشر گردیده

محققان دانشگاه  Brigham Young در زمینه microfluidics  به موفقیتی شگفت انگیز دست یافته اند  . آنها  در  تلاش برای   پرینت  fluidics lab  در مقیاسی هستند که  تا کنون هرگز به آن دست  نیافته اند . هدف microfluidics ایجاد دستگاه هایی است که می توانند روی سلول های خونی یا رشته های نازک کار کنند. بنابراین، microfluidics نیاز به فرآیند چاپ با وضوح بسیار بالا برای ایجاد کانال های کوچک در هر آزمایشگاه دارد .


برای اهداف این پروژه، تیم تحقیقاتی یک چاپگر کاملا جدید را توسعه داده اند  که به این طریق آنها را قادر  به چاپ نمونه هایی در مقیاس  میکروسکوپی کرده است . گام بعدی در واقع ایجاد یک رزین  متناسب با اهداف آزمایش می باشد.  محققان یک رزین DLP کم هزینه  تولید کرده اند که می تواند  که در  اثر  UV LED خواص مکانیکی آن بهبود یافته ، در حالی که اکثر چاپگر ها موفق به چاپ کمتر از 100 میکرومتر نشدند، این تراشه جدید 18 تا 20 میکرومتر است. 


این رزولوشن با وضوح بالا اجازه می دهد تا تیم تحقیقاتی آیتم هایی   کوچکتر از ناخن با کانال هایی که از لحاظ اندازه رقیبی برای  مویرگ ها ست ایجاد کند .


 نرم افزارهای کاربردی


 برنامه های کاربردی این نوع از محصولات microfluidic عمدتا پزشکی هستند. . تمرکز تحقیقاتی تیم بر روی  استفاده از دستگاهای آزمایشگاهی به منظور تشخیص biomarkers مربوط به زایمان زودرس میباشد   .


(بیومارکرها: یک ماده شیمیایی در بدن شما، که می تواند  به پزشکان  نشان دهد که آیا شما یک وضعیت پزشکی خاص دارید، احتمال دارد که آن را داشته باشید یا اینکه درمان موفقیت امیز بوده  است یا نه  )


همچنین می تواند به عنوان وسیله قابل حمل برای تشخیص بیماری های خون استفاده شود در حالی که روش های سنتی نیاز به مقدار زیادی از عوامل کنترل دارد ، سیستم BYU حتی به اتاق تمیز نیاز ندارد. که  این می تواند راحتر  باشد و   موجب صرفه جویی در زمان  شود .


همچنین این تکنولوزی  روشی برای تولید سریع است. تکنیک جدید  به آنها اجازه می دهد یک دستگاه کامل را  تنها در  30 دقیقه  تولید کنند . با توجه به اینکه هر کانال درون تراشه می تواند منحصر به فرد باشد این روشی  قابل توجه است  .


با توجه به  این سطح جدید از جزئیات، تیم تحقیقاتی اعلام داشته  محققان می توانند به  سطوح جدیدی از قابلیت های خود برای 3D printed microfluidics.   دست پیدا کند .


 Microfluidics  و پرینت سه بعدی  مکملهای  طبیعی  هستند. با این حال که تولید یک آزمایشگاه microfluidics  تنها با دقت  ارائه شده  توسط چاپ سه بعدی امکان پذیر است.تولید یک آزمایشگاه microfluidics برای مدت طولانی یک هدف بوده و Microfluidics را به فرصتی  در صنعت چاپ سه بعدی  تبدیل کرده .


در حالی که سیستم استفاده شده توسط BYU از رزین و DLP استفاده می کند، روش های دیگر چاپ نیز وجود دارد.


Fluidic Factory printer از سیستم قطره ای تحت فشار استفاده می کند . چاپگر BYU پرینتر می تواند به وضوح بالاتر از آن دست یابد چرا که مبنای آن  DLP است . 


هنوز Microfluidics یک زمینه نو  ظهور است. ضروری است  دقت را به بیشترین  مقدار افزایش  دهیم  که این خود میتواند  خدمتی در جهت  nano-machines و  دیگر فن آوری هایی  باشد که نیاز به برنامه های با میکرو مقیاس  دارند . بنا بر این این تکنولژی ، هنوز نسبتا جدید است.

نمایش تصویر