پرینت سه بعدی FDM چیست؟

در تاریخ 1396-05-16 منتشر گردیده

تولید افزایشی یا چاپ سه بعدی از دهه 1980 یکی از روش های محبوب برای ایجاد نمونه های اولیه بوده و به سرعت به سریع ترین و ارزانترین راه برای ایجاد کالاهای مصرفی سفارشی تبدیل شده است. اما این تکنولوژی مرسوم چگونه کار می کند؟


چند روش مختلف برای چاپ سه بعدی وجود دارد، اما پرکاربرد ترین روش آن، فرایندیست که به عنوان FDM شناخته می شود. چاپگر های FDM از یک فیلامنت ترموپلاستیک استفاده می کنند که آنرا به حالت مذاب در می آورد و پس از آن، به صورت لایه ای تزریق می کند تا یک شیء سه بعدی ایجاد شود.


فناوری FDM در دهه 1980 توسط Scott Crump ، تولید کننده پیشرو چاپگر های سه بعدی اختراع شد. از آن زمان دیگر سازمان های چاپ سه بعدی با فناوری های مشابهی تحت نام های مختلف به وجود آمدند: مانند شرکت MakerBot واقع در بروکلین که بر اساس تکنولوژی تقریبا مشابه با نام FFF (Fused Filament Fabrication) تاسیس شد.


پرینت سه بعدی با یک چاپگر FDM، با فایل های طراحی شده (CAD) آغاز می شود. قبل از اینکه بتوان یک شیء را چاپ کرد، فایل طراحی شده آن باید به فرمتی تبدیل شود که یک چاپگر سه بعدی بتواند آنرا درک کند؛ که معمولا فایل هایی با فرمت STL و OBJ مناسب هستند.


چاپگرهای FDM، به دو صورت از مواد استفاده می کنند یکی بصورت مدل سازی برای تکمیل شیء و یک ماده ساپورت یا حمایت کننده برای پشتیبانی از قسمت های اصلی پرینت.


در طول چاپ، نازل اکسترودر از مواد ترموپلاستیک و به وسیله ی فیلامنت تغذیه می شود. نازل رشته ها را ذوب می کند و آنها را بر روی صفحه ساخت می کشد.


در سیستم های FDM معمولی، نازل تزریق کننده، روی صفحات افقی و عمودی حرکت می کند و تصویر مقطع های عرضی شیء را بر روی صفحه ساخت می کشد. این لایه پلاستیکی سرد و سخت می شود و بلافاصله به لایه زیرین خود متصل می شود و سپس صفحه ساخت برای ایجاد لایه بعدی، به پایین می رود.


زمان چاپ به اندازه و کیفیت جسم تولید شده بستگی دارد. هرچقدر زمان و یا کیفیت جسم بیشتر باشد، نیاز به زمان بیشتری برای پرینت دارد. پرینت FDM در مقایسه با روش های دیگر پرینت سه بعدی مانند SLA (Stereolithography) یا SLS (Selective Laser Sintering) روش نسبتا کندی است.


هنگامی که پرینت یک قطعه به پایان می رسد، قسمت های ساپورت یا حمایت کننده آن جدا می شود. سپس بسته به موارد استفاده، قطعات سمباده کاری، پرداخت و یا رنگ می شوند.

نمایش تصویر