آزمایش روشی جدید و آسان برای مستحکم کردن PLA ها با استفاده از حمام آب

در تاریخ 1396-03-30 منتشر گردیده

PLA پرکاربردترین ترموپلاستیک در پرینت های سه بعدی است ولی یکی ا زعیب های آن کمبود استحکام آن است. به همین دلیل کاربران مختلف روش های متنوعی را بکار میبرند تا این عیب را برطرف کنند. بعضی کاربران از رزین اپکسی استفاده میکنند در حالی که بعضی دیگر از پوشش فلزی برا ی استحکام بیشتر بهره میبرند.


مهندس "جاستین لام" روشی آسان تر را پیشنهاد داده است. در این روش از یک حمام با کنترل دمایی استفاده میشود که قطعات PLA در آن خیسانده میشوند. این روش به کاربران کمک میکند که قطعاتی مستحکم تر داشته باشند و پرینت های سه بعدی آنها با ظرافت بیشتری همراه باشد.


فرآیند
تکنیک "جاستین لام" روشی نسبتا آسان و قابل اجرا با استفاده از وسایل روزمره است. در این روش به حمامی با ابعاد پرینت های مورد نظر احتیاج است. این روش شامل تغریق قطعات پرینت شده در یک حمام آبی کنترل دمایی شده است. او از یک کنترلر SousVide و یک کتری برقی به عنوان حمام آب استفاده کرده است. آب باید به دمای ۷۰C برسد. وقتی آب به دمای مناسب رسید، قطعات باید در حمام آب قرار گیرند و برای مدت ۳۰ دقیقه (بسته به اندازه قطعات) در آن بمانند. با وجود سادگی، این روش تاثیر محسوسی در بلورینگی (crystallinity) قطعات داشته است. بهبود بلورینگی نشانه ای از ویژگی های دیگر قطعات نیز است. در ابعاد میکرو، بلورینگی بهتر نشانه ای از هم ترازی بیشتر PLA و در نیتجه استحکام بیشتر آن است. 


در کل این روش آسان باعث بهبود ویژگی های بخصوصی در پرینت های PLA شد. با وجود صرف زمان نیم ساعته برای قطعات ساده، این روش همچنان ساده تر و ارزان تر از روش های رایج است. با بدست آوردن نتایج بعدی، ممکن است پیشرفت های بیشتری  را در این زمینه شاهد باشیم.